logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Galeria Osobliwości Przyrodniczych

    Zapraszamy! Przyjdź, zobacz pierwszą ekspozycję w Galerii Osobliwości Przyrodniczych w Rudnikach (budynek biblioteki). To właśnie u nas możesz zapoznać się z tym, z czym spotykasz się na spacerze, podwórku, o co niejednokrotnie potykasz się na codzień. Nasza ekspozycja przedstawia zarówno skamieniałości z terenu Gminy Rudniki, jak również ciekawostki z różnych stron świata. Dla zachęcenia nadmieniamy, iż ekspozycja zawiera przepiękne amonity z Faustianki, odciski roślin w bryłach węgla kamiennego oraz niesamowicie prezentujące się minerały m.in. z Ukrainy, Norwegii i Szwecji pochodzące z różnych er prehistorycznych.

      Zachęcamy Wszystkich do oglądania ekspozycji skamieniałości oraz korzystania ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej, które są do Waszej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00 oraz sobotę w godz. 9.00 – 12.00.

 

IMG_3510.jpeg   IMG_3507.jpeg   IMG_3532.jpeg plakat rudniki2 popr .jpeg

 

Sala konferencyjna służy również do organizacji licznych konferencji, szkoleń, spotkań z ciekawymi ludźmi. 

W 150 rocznicę Powstania Styczniowego swoją prelekcję wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Olejnik, który prezentując autobiograficzną książkę ukazał losy Rudnik na tle przemijającej historii.

Spotkanie z Tadeuszem Olejnikiem- 150. rocznica powstania styczniowegoIMG_6337.jpeg


Kolejne wydarzenia kulturalne odbywające się w wyremontowanym obiekcie to:

- spotkanie z utalentowaną, młodą pisarką Gają Kołodziej -autorką książki pt. "Wystrzałowa maturzystka"; Spotkanie z pisarką Gają Kołodziej IMG_1420.jpeg

- spotkanie z magistrem rekreacji ruchowej oraz autorem książki pt. "Krioterapia" - Zbigniewem Kołbą;

- spotkanie z podróżnikiem, autorem książki "Islandia trzeci żywioł" - Romanem Pankiewiczem;

- koncert gitarowy Alexandr'a Maceradi pt. "Rosyjskie ballady i romanse";                                                      1. Maceradi.jpeg

- z racji współpracy z Biblioteką Wojewódzką w dniach 16-26 kwiecień 2013 r.  w bibliotece można było oglądać wystawę grafik Artura Grottgera pt. "Powstanie styczniowe w grafikach".

- w galerii biblioteki w Rudnikach przeprowadzone zostały przez firmę KOLANDER warsztaty drukarskie dla dzieci (temat przewodni - jak powstaje druk).

Warsztaty drukarskie - KOLANDER IMG_2669.jpeg Certyfikat uczestnictwa w warsztatach.jpeg

Wszystkie te wydarzenia obfitowały w dużą liczbę gości, chętnie uczestniczących w dyskusjach, pokazach czy autorefleksjach. Ponadto w Galerii Osobliwości Przyrodniczych odbywały się liczne konwenty z radnymi Gminy Rudniki, sołtysami, liderami Grupy Odnowy Wsi, nauczycielami oraz mieszkańcami.  

W ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007-2013 Gminę Rudniki odwiedziła 25-osobowa grupa z Czech. W projekcie "Zdrowo, radośnie, rodzinnie" uczestniczyły dzieci, jak i osoby dorosłe. W Galerii Osobliwości Przyrodniczych odbyła się prezentacja nt. zdrowego trybu życia i odpowiedniego odżywiania. Nadmienić należy, że nowoczesny obiekt wykorzystywany jest również do konferencji i szkoleń. W ostatnim czasie odbyła się tam konferencja prasowa z udziałem wójtów i burmistrzów sąsiednich gmin, którzy dyskutowali nt. odpowiedniego gospodarowania energią elektryczną.

  Konferencja nt zakupu energiiDSC01316.jpeg Spotkanie wójta z nauczycielami DSC01265.jpeg   Spotkanie z sołtysamiDSC01198(1).jpeg