logo kino za rogiem.jpeg

gminnyportalmapowy180x1001.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

nowy_sys_gos_odpadami.jpeg

LOGO-PLEZJO.jpeg

oleski-koszyk.jpeg

LGD - Górna Prosna 120x76.jpeg

logo_1.jpeg

OOL24.jpeg

Znajdź nas na:
Facebook Gminy Rudniki

kmzp.jpeg

logo_kolor_skrot_duze.jpeg

zaloz firme.jpeg

Nowy-PO KL.jpeg

Nowy-RPO.jpeg

plakat2008-09.jpeg

Aktualności z regionu opolskiego - informacje, komunikaty, wydarzenia, imprezy

Rozstrzygnięcie XXVIII Konkursu Plastyki Obrzędowej

XXVIII Konkurs Plastyki Obrzędowej

Święta, zwyczaje  i obrzędy  ludowe towarzyszą nam od stuleci. Są one  świadectwem ciągłości naszych pięknych tradycji i naszej tożsamości, to nasze dziedzictwo, które należy ocalić od zapomnienia.

         Z takim zamysłem  organizujemy  od 28 lat w Ośrodku  Kultury w Rudnikach Konkurs Plastyki Obrzędowej. Przedmiotem konkursu jest wykonanie prac plastycznych związanych z  obrzędowością i kultywowanymi  zwyczajami ludowymi w cyklu rocznym.

         W tegorocznej edycji konkursu  udział wzięło 143 uczestników reprezentujących  6 województw: opolskie, śląskie,  łódzkie, wielkopolskie, lubelskie . Przedstawili oni 169 prac,  w tym 12 prac zbiorowych. Zgodnie z regulaminem dokonano oceny prac w czternastu regulaminowych kategoriach z podziałem na dorosłych twórców i dzieci.  Nagrodami finansowymi, rzeczowymi i książkowymi obdarowano około 90 osób. Nagrody ufundowane zostały ze środków Gminy Rudniki, Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Starostwa Powiatowego w Oleśnie, Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie i Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.

              W uroczystości podsumowania konkursu i otwarcia wystawy oprócz licznie zgromadzonych twórców oraz  dzieci i młodzieży, udział wzięli zaproszeni goście: reprezentująca Urząd Marszałkowski w Opolu Monika Ożóg, wicestarosta Powiatu Oleskiego Stanisław Belka, Wójt Gminy Grzegorz Domański, zastępca wójta Anna Sekienda,  prezes  Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Opolu  Helena  Wojtasik, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej  Bogdan Jasiński, przedstawicielki Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie: Joanna Podgórska- Wiercińska,, Ewa Klekot i Anna Borkowska, Przewodnicząca  Komisji Kultury Rady Gminy Rudniki  Bogusława Kaczmarek oraz gość honorowy uroczystości pani Janina Pawlaczyk, emerytowana dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach. Podczas otwarcia wystawy wręczono jej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. dr hab.Piotra Glińskiego.
    - Jestem mile zaskoczona i jest to dla mnie ogromny zaszczyt - mówi Janina Pawlaczyk- To wyróżnienie za całokształt działalności, a w kulturze pracowałam przez 40 lat. Jestem bardzo wzruszona.

W pięknych słowach, podsumowania naszego konkursu dokonał  Marszałek  Województwa  Andrzej Buła, w przesłanym na ręce dyrektora Arkadiusza Spodymka liście gratulacyjnym :”…Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach może być dumny z kontynuacji wieloletniej tradycji konkursu plastyki obrzędowej. Ta cenna inicjatywa twórcza pięknie się rozwinęła i jest ważnym, prestiżowym wydarzeniem o znaczeniu ponadregionalnym. Konkurs wyróżnia się niepowtarzalnymi dziełami, w których artyści utrwalają piękno i bogactwo tradycji, kultury i regionalnego dziedzictwa Opolszczyzny oraz wnosi trwały wkład w podtrzymanie i promocję tego dziedzictwa, na którym budujemy naszą tożsamość, teraźniejszość i przyszłość. Gratuluję wszystkim uczestnikom tegorocznego Konkursu twórczego kunsztu”.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=Yh3pWDsGDLs

Wystawę pokonkursową oglądać można od 19 do 30 września w godzinach pracy Ośrodka Kultury.

 

 

P R O T O K Ó Ł

z  dnia 17 września 2019 roku

z posiedzenia Komisji  Oceniającej  prace zakwalifikowane

do  udziału  w  XXVIII  MIĘDZYNARODOWYM  KONKURSIE

PLASTYKI  OBRZĘDOWEJ  W  RUDNIKACH

 

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach

 

Współorganizatorzy:

Gmina Rudniki

Urząd Marszałkowski w Opolu

Starostwo Powiatowe w Oleśnie

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Muzeum w Praszce

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie

Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia

Komisja konkursowa w składzie:

  1. Bogdan Jasiński- przewodniczący komisji – etnograf Muzeum Wsi Opolskiej
  2. Maria Feliks – etnograf Muzeum w Praszce
  3. Małgorzata Lukas – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu
    i Rekreacji w Rudnikach
  4. Anna Budziak – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu
    i Rekreacji w Rudnikach

stwierdziła, że w konkursie udział wzięło 143 uczestników reprezentujących
5 województw (opolskie, śląskie, łódzkie, mazowieckie, lubelskie/

 Przedstawili oni 169 prac, w tym 12 to prace zbiorowe.

            Zgodnie z regulaminem  dokonano oceny w 14 kategoriach tematycznych z podziałem na twórców dorosłych i dzieci.

1- Zdobienie jaj wielkanocnych – metoda rytownicza

2 - Zdobienie jaj wielkanocnych – metoda batikowa

3-  Zdobienie jaj wielkanocnych – inne techniki zdobienia

4- Koszyczki wielkanocne

5- Palmy wielkanocne

6- Wieńce dożynkowe – tradycyjne korony żniwne

7- Wieńce dożynkowe – inne formy artystyczne

8- Maski, przebrania kolędnicze, gwiazdy kolędnicze

9- Kukły „Marzanny”

10- Tradycyjne ozdoby choinkowe

11- Szopki bożonarodzeniowe

12- Pieczywo obrzędowe i tradycyjne wypieki świąteczne

13-Tradycyjne ozdoby bibułowe i papierowe – kwiaty z bibuły i papieru, girlandy, wieńce

14- Tradycyjne ozdoby bibułowe i papierowe – pająki, wycinanki i inne ozdoby nawiązujące  do lokalnych tradycji zdobnictwa

Biorąc pod uwagę zgodność z tradycją i kulturą regionu, staranność i technikę wykonania  oraz  ogólne wrażenie artystyczne  prezentowanych prac przyznano następujące nagrody z podziałem na kategorię twórców dorosłych i dzieci:

Kategoria I: ZDOBIENIE  JAJ  WIELKANOCNYCH

Metoda rytownicza

Dorośli:

I  miejsce – Stefania Topola - Opole                                                         

II miejsce – Gertruda Kleman - Opole                                                                 

III miejsce – Gabriela Waliczek - Domecko                                                    
III miejsce – Renata Janik - Szczedrzyk                                                                            

     wyróżnienia

Iwona Pissarczyk – Ligota Bialska                                                                       

Fornol Edeltraud – Kąty Opolskie                                                                                    

Kategoria II: ZDOBIENIE  JAJ  WIELKANOCNYCH

Metoda batikowa

Dorośli

I miejsce – Halina Jakubowska – Tułowice /opolskie/                                       

II miejsce – Helena Wojtasik – Tułowice                                                     

III miejsce - Zofia Pączek – Kuta – Tułowice                                             

III miejsce – Dorota Garbiec - Tułowice                                                    

 

Kategoria III: ZDOBIENIE  JAJ  WIELKANOCNYCH

Inne techniki zdobienia

Dorośli

I  miejsce – Anna Pluskota – Praszka                                                           

I  miejsce – Teresa Kuncio - Praszka                                                                     
II miejsce- Anna Gędziorowska - Praszka                                                  
III miejsce- Alicja Preś - Praszka                                                                         

 wyróżnienie:
Zofia Janyszek - Praszka                                                                                         

I, II, III KATEGORIA: ZDOBIENIE JAJ WIELKANOCNYCH- DZIECI:

I miejsce – Emilia Waliczek - Domecko                                                

I miejsce – Klaudia Czaja – Tułowice                                                    

II miejsce – Iga Borowiecka – Tułowice             

III miejsce – Julia Puszczewicz - Tułowice        

wyróżnienie:

Wiktoria Misiewicz – Tułowice                                                          

Magdalena Szczygieł – Tułowice                                                     

Amelia Nowak – Ligota Tułowicka                                                    

Klasa VI PSP Żytniów                                                                                             

Oliwia Kędzia- PSP Żytniów                                                                         

KATEGORIA IV   KOSZYCZKI WIELKANOCNE -DZIECI

  I miejsce –  Klasa III – PSP Rudniki                                                                    

  II miejsce – Karolina Kęsik – PSP Żytniów                                             

  III miejsce- Bartłomiej Wojtal- PSP Jaworzno                                           

 Wyróżnienie:

  Klasa II – PSP Dalachów                                                                                     

 

KATEGORIA V: PALMY  WIELKANOCNE

DOROŚLI

I miejsce – Eugenia Wojtasik – Tułowice                                     

II miejsce – Krystyna Hombek – Praszka             

III miejsce – Daniela Mońka – Zajączki                                       

 

DZIECI  

I miejsce- Wiktoria Bejm – PSP Rudniki                                            

II miejsce – Patryk Bryś – PSP Żytniów                 

III miejsce – Tomasz Gmyrek – PSP Żytniów                                                               

III miejsce – Karolina Kęsik – PSP Żytniów                                                                       

KATEGORIA VI: TRADYCYJNE WIEŃCE DOŻYNKOWE

I miejsce – Mariola Karmańska- Młyny                                                      

II miejsce – Sołectwo Rudniki                                                                    

II miejsce – Sołectwo Bobrowa                                                                              

III miejsce – Sołectwo Kuźnica                                                                  

  wyróżnienia                                                                      

Sołectwo Lachowskie                                                                                 

Sołectwo Dalachów                                                                                    

Sołectwo Żytniów                                                                                                                           

Sołectwo Chwiły

oraz za udział sołectwa:

Janinów, Mirowszczyzna, Jaworzno, Mostki, Odcinek, Łazy

KATEGORIA VIII: MASKI, PRZEBRANIA KOLĘDNICZE, GWIAZDY KOLĘDNICZE- DZIECI:

I miejsce – maski kolędnicze – Bartosz Matusiak –PSP Żytniów   

II miejsce – maski kolędnicze – Alicja Cieśla – PSP Cieciułów       

II miejsce – gwiazda kolędnicza - Dominik Napieraj- PSP Żytniów  

III miejsce – maski kolędnicze – Franciszek Belka PSP Dalachów

wyróżnienie: Ewelina Tkacz- PSP Żytniów 
KATEGORIA IX KUKŁY „MARZANNY”- DZIECI:

I miejsce- Amelia Hadryś – PSP Dalachów                                          

II miejsce- Patryk Bryś – PSP Żytniów 
III miejsce- Patryk i Dominik Napieraj – PSP Żytniów                      

Wyróżnienia:

Klasa II – PSP Jaworzno                                                                              

Adam Mroczek – PSP Cieciułów                                            

KATEGORIA X: TRADYCYJNE OZDOBY  CHOINKOWE -DOROŚLI

I miejsce – Daniela Mońka                                                               
II miejsce – Grażyna Michnik- Kadłub                                             

   DZIECI:

I miejsce - Klasa III PSP Dalachów                                                                  

I miejsce – Klasa II – PSP Rudniki                                                              
II miejsce – Emilia Mroczek – PSP Cieciułów           

KATEGORIA XI: SZOPKI BOŻONARODZENIOWE-DOROŚLI

I miejsce – Kazimierz Paluch- Krapkowice                                                 

II miejsce –Zdzisław Spodzieja - Praszka                                                   

III miejsce – Andrzej Karmański- Młyny                                                               

Wyróżnienia:

Grzegorz Kołaczek – Wieluń                                                                         

Anna Zabłocka - Lututów                                                                               

DZIECI                                                         

I miejsce – Klasa I – PSP Dalachów                                                           
II miejsce – Alicja Cieśla – PSP Cieciułów                                                 

III miejsce – Bartosz Matusiak - PSP Żytniów                   
III miejsce – Piotr Błaszczak – PSP Cieciułów                  

 

KATEGORIA XII: Pieczywo obrzędowe i tradycyjne wypieki świąteczne

DOROŚLI:

I miejsce – wielkanocna babka – Zofia Jaworek – Rudniki                        

II miejsce –pierniczki dekorowane kolorowym lukrem – Małgorzata Zawieja – Opole             

III miejsce –pierniczki  – Małgorzata Urbaniak-Królikowska – Stary Bugaj          

DZIECI:

I miejsce – Maciej Wróbel – PSP Cieciułów                                                           

II miejsce – Paulina Kęsik – PSP Żytniów                                                     

III miejsce- Marta Birlet – PSP Rudniki                                                        

Wyróżnienia:

Oliwia Kosowska i Paulina Furmańska – PSP Jaworzno                

Klasa II PSP Dalachów                                                                                       

Kacper Pazgan – PSP Dalachów                                                      

Maja Zawadzka – PSP Dalachów                                                 

Aleksandra Preś – PSP Dalachów                                                  
Daria Kałwak – PSP Rudniki                                                         

KATEGORIA XIII: TRADYCYJNE  OZDOBY  BIBUŁOWE I PAPIEROWE

 Kwiaty z bibuły i papieru, girlandy, wieńce

DOROŚLI
I  miejsce – Irena Tobis – Jaworek                   

II miejsce – Ewa Minkina – Julianpol                                                           

II miejsce – Teresa Kuncio – Praszka                                                            
III miejsce – Grażyna Michnik – Kadłub                                          
III miejsce – Krystyna Hombek – Praszka               

DZIECI:

I miejsce – klasa I PSP Rudniki                                                                              

II miejsce – Emilia Widera- Parzymiechy                                                               

III miejsce – Klasa VI PSP Żytniów                                                                      

 Wyróżnienie:

Klasa VII PSP Żytniów                                                                              

==========================================================

KATEGORIA XIV TRADYCYJNE OZDOBY BIBUŁOWE I PAPIEROWE – PAJĄKI, WYCINANKI  I INNE OZDOBY NAWIĄZUJĄCE  DO LOKALNYCH TRADYCJI ZDOBNICTWA

DOROŚLI

PAJĄKI:
I miejsce – Joanna Barecka- Lublin                                                                        

DZIECI

I miejsce – Oliwia Kubacka – PSP Jaworzno                                             

Wyróżnienie

Adam Mroczek – PSP Cieciułów                       

WYCINANKI

DOROŚLI:

I miejsce – Wincenty Staśkiewicz – Ostrołęka     

I miejsce – Cecylia Staśkiewicz – Ostrołęka         

II miejsce – Wacław Zabłocki – Lututów              

III miejsce – Agata Seweryn – Kraków                 

III miejsce – Jolanta Przybysz – Ostrołęka